Overslaan en naar de inhoud gaan

Extra menu

  • Mijn kandidaatsdossier
  • nl
  • fr
  • de
  • en
  • KBS Afrika
  • Myriad Europe
  • Myriad CANADA
  • Myriad USA
  • Give2Asia
  • Myriad
  • Transnationalgivingeurope
  • BELvue
  • Fonds Dr. Daniël De Coninck
  • Erfgoed
  • Koningin Mathildefonds
  • Prins Albertfonds
  • Prins Filipfonds
Bekijk onze andere websites
King Baudouin Foundation logo

Main navigation

    • Overzicht
    • Reageren op een projectoproep
    • Giften inzamelen
    • Internationale giften inzamelen
    • Overzicht
    • Centrum voor Filantropie
    • Een gift overmaken
    • Schenkingen en legaten
    • Internationale filantropie
    • Overzicht
    • Persberichten
    • Publicaties en cijfers
    • Verhalen
    • Evenementen
    • Video's
    • Overzicht
    • Programma’s
    • Financieel beheer
    • Missie, visie, waarden
    • Impact meten
    • Governance
    • Werkmethodes
    • Contact
    • Medewerkers
    • De KBS in de wereld / MYRIAD

Extra menu

  • Mijn kandidaatsdossier
  • nl
  • fr
  • de
  • en
KBS in België
  • BELvue
  • Fonds Dr. Daniël De Coninck
  • Erfgoed
  • Koningin Mathildefonds
  • Prins Albertfonds
  • Prins Filipfonds
KBS in de wereld
  • KBS Afrika
  • Myriad Europe
  • Myriad CANADA
  • Myriad USA
  • Give2Asia
  • Myriad
  • Transnationalgivingeurope
See our other websites

Welkom bij de zoekfunctie

Main navigation

    • Overzicht
    • Reageren op een projectoproep
    • Giften inzamelen
    • Internationale giften inzamelen
    • Overzicht
    • Centrum voor Filantropie
    • Een gift overmaken
    • Schenkingen en legaten
    • Internationale filantropie
    • Overzicht
    • Persberichten
    • Publicaties en cijfers
    • Verhalen
    • Evenementen
    • Video's
    • Overzicht
    • Programma’s
    • Financieel beheer
    • Missie, visie, waarden
    • Impact meten
    • Governance
    • Werkmethodes
    • Contact
    • Medewerkers
    • De KBS in de wereld / MYRIAD
      • De KBS in jouw buurt
Fondsen en filantropieformules

Île de la Vanne Cunin

Klimaat, milieu en biodiversiteit

Eiland van Vanne Cunin

Waarover gaat het?

De Koning Boudewijnstichting is eigenaar van drie eilanden in de Semois dankzij genereuze schenkers die het Fonds van de Eilanden van de Semois (“Fonds des Îles de la Semois”) oprichtten in de schoot van de Stichting. De missie van dit fonds is het beschermen van de eilanden Bohan, Vanne Cunin en Montclar Poète. De eerste twee eilanden liggen in de gemeente Vresse-sur-Semois, het derde in Poupehan in de gemeente Bouillon. De Semois telt maar liefst 80 eilanden waarvan de oppervlakte varieert van enkele vierkante meters tot meer dan twee hectare. Deze oppervlakken variëren voortdurend afhankelijk van overstromingen (erosie in sommige gebieden, sediment- en grindafzettingen in andere gebieden). 

 

Geschiedenis  

Op de kaart van graaf Ferraris (1770) wordt het eiland afgebeeld als een weiland. Ook de rotsen van Robiet en Conquelles, die respectievelijk aan de rechter- en linkeroever over het eiland uitkijken, zijn op de kaart aangegeven. In de 19e eeuw werd een ontsluiting (een plaats waar een gesteente aan de oppervlakte komt of dagzoomt, en onbegroeid te zien is) aan de linkeroever eveneens als steengroeve geëxploiteerd. Het eiland wordt ook wel Île des Conquelles genoemd, naar de naam van de heuvel op de linkeroever. In het Latijn betekent ‘concha’ een komvormige vallei, een baai, een meander. Met de term Conquelles wordt dus de meander bedoeld waarin het eiland zich bevindt. De gewestweg op de rechteroever ontstond in 1877. Voordien verliep de directe verbinding tussen Vresse en Membre via het pad op de linkeroever met een doorwaadbare plaats stroomopwaarts van het eiland. Die staat op de kaart van Ferrari. De naam “le gué” (“doorwaardbare plaats”) die aan de oude camping werd gegeven en het steegje aan de rechteroever herinneren aan het bestaan ​​ervan. In 1988 kwam het eiland in handen van de Koning Boudewijnstichting dankzij de steun van de Franstalige Belgische Visserssportfederatie (“Fédération Sportive des Pêcheurs Francophones de Belgique”). De aankoop was bedoeld om de eilanden in hun natuurlijke staat te behouden, aangezien ze uitstekende broedplaatsen voor vissen en nestplaatsen voor vogels vormen. 

Beheer 

Sinds 2014 zet de Koning Boudewijnstichting zich in om het historische karakter van het eiland te herstellen, dat verband houdt met het maaien dat er vroeger werd beoefend. Door deze praktijken in alluviale weilanden te herstellen, kunnen we invasieve exotische soorten bestrijden, waaronder de overvloedig aanwezige reuzenbalsemien. Door laat te maaien, kunnen opnieuw soorten met een hogere biologische waarde bloeien. Het eiland is geclassificeerd als een gebied van groot biologisch belang en maakt deel uit van het Natura 2000-netwerk als een ‘prioritaire open omgeving’. In de zomer van 2024 voerde het Nationaal Park van de Semoisvallei een botanische inventarisatie uit op het eiland en identificeerde daarbij 81 verschillende soorten. Er zijn veel dieren op het eiland gefotografeerd, waaronder de zeldzame en solitaire boskat die, in tegenstelling tot zijn neef de huiskat, niet bang is voor water. In de linkerarm van de rivier liggen grindgroeven die interessant zijn voor reofiele vissen (die graag leven in stroming), zoals barbeel, kopvoorn, serpeling en hotu. Aan de oevers van het eiland bevinden zich diverse kleine waterbouwkundige uitwaarden die van groot belang zijn voor de biodiversiteit. Deze zijn de thuisbasis van veel jonge vissen en amfibieën. Ook bepaalde libellen komen hier graag. 

De V-klep 

Een "vanne" of V-klep is een visplaats dat bestaat uit een grote rotsformatie in de vorm van een “V” in de rivier. De punt van de “V” eindigt met een opening waar de visval wordt geplaatst. De Vanne Cunin lag tussen het eiland en de rechteroever. Ze behoorde tot de familie van Colas Cunin, de laatste waterveerman van Vresse. Bij deze gelegenheid staken mensen de Semois over in een bootje met behulp van een stok. Tijdens laagwaterperiodes zijn de restanten van de rotsen van de sluisdeur zichtbaar. 

Contact

Voor algemene informatie

KBF Contact Center
info@kbs-frb.be +3225004555
Delen
  • Facebook
  • Linkedin

Blijf op de hoogte van nieuwe Fondsen en filantropieformules

Inschrijven op de nieuwsbrief

Andere projectoproepen

2025 Fonds Ernest Solvay

Bevorderen van STEM-onderwijs, vooruitgang van de planeet en een beter leven voor de gemeenschappen rond Solvay

Bekijk projectoproep
Open

Duurzame landbouw - Samenwerken in een korte keten

Steunen van agro-ecologische actoren voor het ontwikkelen van innovatieve lokale samenwerkingsmodellen in de korte keten.

Bekijk projectoproep
Bekendgemaakt
Gemeente Retie

Omgevingsfonds Schoonbroek

Steun aan initiatieven van inwoners en organisaties in de wijk Schoonbroek die de woon- en leefkwaliteit rond het windturbineproject Retie E34 willen verbeteren.

Bekijk projectoproep
Bekendgemaakt
Bekijk alle projectoproepen

Andere Fondsen en filantropieformules

Waterland (Fonds Vrienden van)

Klimaat, milieu en biodiversiteit

Filantropen steunen projecten van Waterland, een vzw die burgers betrekt bij het verbeteren van waterkwaliteit en biodiversiteit in stedelijke omgevingen.

Lees meer

Parc National de l'Entre-Sambre-et-Meuse (Fonds Vrienden van)

Klimaat, milieu en biodiversiteit

Filantropen steunen projecten van het Nationaal Park Entre-Sambre-et-Meuse, dat zich inzet voor biodiversiteit, erfgoed en duurzaam toerisme in Wallonië.

Lees meer

IMAQA (Fonds Vrienden van)

Klimaat, milieu en biodiversiteit

Filantropen steunen projecten van IMAQA, een vzw die wetenschap, avontuur en educatie verbindt om bewustwording rond klimaatuitdagingen in poolgebieden te bevorderen.

Lees meer
Bekijk alle Fondsen en filantropieformules

Andere persberichten

‘Natuur op wandelafstand’: vijf pilootprojecten wijzen de weg naar groene zorgomgevingen in Vlaanderen

24 09 2024
Klimaat, milieu en biodiversiteit

Ontdek het pioniersproject ‘Natuur op wandelafstand’ om biodiverse en klimaatadaptieve zorgomgevingen te creëren.

Lees meer

Bijna 240.000 euro voor negen projecten voor groene voorgevels aan openbare gebouwen

21 12 2023
Klimaat, milieu en biodiversiteit

Negen openbare gebouwen verfraaien en vergroenen hun gevels dankzij het ING Fonds voor Duurzame Gebouwen.

Lees meer
Belgaimage

635.000 euro voor 15 nieuwe fietsprojecten in Brussel

15 05 2023
Klimaat, milieu en biodiversiteit

Het Fonds Bikes in Brussels steunt 15 nieuwe fietsinfrastructuurprojecten (fietspaden, fietsenstallingen, fietsgoten), voor een totaalbedrag van 635.000 euro.

Lees meer
Bekijk meer persberichten

Andere verhalen
Engagement dat inspireert!

D. Termonia

Bonkige appels krijgen tweede leven in biomateriaal

Natuur, biodiversiteit en milieukwaliteit

“Dit biomateriaal kan mogelijk een alternatief worden dat plastics kan vervangen, bijvoorbeeld voor verpakkingsmateriaal.”
Evert Vanecht
Expertisecel Sustainable Ressources UCLL
Lees meer

Paradijs voor boomblauwtje, oranjetipje, bruine kikker en vele tinten groen

Natuur, biodiversiteit en milieukwaliteit

“De parktuin is slechts 1 hectare groot maar herbergt een mozaïek van biotopen: dit kan een paradijsje worden voor duizenden soorten fauna en flora.”
Herman Dierickx
Beheerder en natuurgids
Lees meer

Wij(k)water vangt regenwater van Gentse kerkdaken op

Natuur, biodiversiteit en milieukwaliteit

Regenwater van kerkdaken recupereren voor moestuintjes is eenvoudig, niet duur, en enorm sensibiliserend, omdat het zo goed zichtbaar is.”
Pieter Van den Brande
Gents MilieuFront
Lees meer
Bekijk alle verhalen

Samen werken aan een betere samenleving

Meer weten over KBS

Bekijk de FAQ

Sociale rechtvaardigheid en armoede
Gezondheid
Erfgoed en cultuur
Lokaal
Europa en Internationaal
Onderwijs en ontwikkeling van talenten
Klimaat, milieu en biodiversiteit
Democratie

Footer

Ga naar

  • Werken voor KBS
  • FAQ
  • Privacy
  • Contact

KBS-Websites

In België en wereldwijd

Bekijk onze andere websites

Blijf op de hoogte

Inschrijven op de nieuwsbrief
Facebook LinkedIn Youtube Instagram Spotify